Tradycyjna Medycyna Chińska
to holistyczny system pracy z ciałem i emocjami, w którym terapeuta w oparciu o diagnozę opracowuje indywidualną terapię wykorzystując naturalne metody. Terapia jest bezpieczna, sprawdzona i skuteczna a w połączeniu z dietą daje długofalowe efekty.
Zarówno teoria jak i praktyka tradycyjnej medycyny chińskiej odwołuje się do obowiązujących w świecie uniwersalnych praw natury, której częścią jest człowiek. Jeżeli człowiek jest integralną częścią natury, podlega podobnie jak i natura cykliczności jej praw, podobnie jak natura ma również zdolności do odradzania i regeneracji. Ma tym samym możliwość naturalnej samoregulacji poprzez obserwację takich obszarów swojego życia jak: emocje, relacje z innymi ludźmi, oddech, ruch, odżywianie i nawyki życiowe.
„Poznaj siebie a będziesz znał wszechświat i bogów”
Praktyka lekarza czy terapeuty TCM (od angielskiego: Traditional Chinese Medicine) oznacza więc wnikliwą obserwację cyklów życia człowieka, jego potencjału a także wpływu przeżytych doświadczeń na zdrowie i jakość życia. Terapeuta towarzyszy pacjentowi w drodze do samoregulacji, w wierze i zaufaniu w naturalne zdolności do naprawy tego co w skutek takich czynników jak: infekcje, choroby, czynniki klimatyczne, uwarunkowania miejsca pracy i życia oraz aspekty emocjonalne zostało nadszarpnięte.
Wybór metod pracy opiera się zawsze o indywidualną diagnozę pacjenta. Uwzględnia też kondycję, konstytucję oraz aktualny stan zdrowia pacjenta.
Wśród narzędzi diagnostycznych podstawą jest wywiad – rozmowa z pacjentem. Następnie obserwacja ciała, ruchów, języka oraz pulsu. Pytania terapeutyczne dotyczą zarówno snu jak i aktywności, trawienia, mikcji/ wypróżnień i między innymi rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli pacjentowi towarzyszy choroba przewlekła – również momentu gdy się rozpoczęła a w przypadku stanów ostrych – identyfikacji miejsc bólu.
Proces ten najpełniej oddaje myśl, iż leczy się człowieka a nie chorobę.